Three Vikings capture titles at Bend Invite


The Siuslaw Vikings had three individual champions in Yoskar Delamora, Mason Buss and Elijah LaCosse in the Bend Invite wrestling tournament Saturday.

Delamora pinned Bend's Austino Montez in 2 minutes, 9 seconds to win at 106 pounds, Buss pinned Sander Allison of Mazama in 1:22 in the 120 final and LaCosse won by major decision over Daniel Jaramillo of Ridgeview, 15-7, at 145.

Siuslaw finished fourth among 13 schools with 122 points despite entering only seven wrestlers.

Ridgeview had 15 wrestlers and 256 points, Mazama 17 and 170 and host Bend 14 and 132.5. Willamette was fifth with 117 points from 14 wrestlers.

LaCosse had a team-high 27 team points, with Delamora and Buss scoring 26 each.

Siuslaw's Ryan Jennings finished second at 152 and scored 22 team points, while Matthew Horrillo placed third and scored 15.

Christian Newlan scored 4 points and Louis Gentry 2 for the Vikings.

In boys junior varsity, Ian Sissel was first at 157-159 and JC Gentry first at 191-193.

Vikings placing second included Hunter Patterson at 116-121, Kyle Hughes at 122-125, John Corser at 143-144, Michael Shick at 146-149, Jason Garcia at 168-179 and Jonathon Rose at 187-191.

Vikings placing third included Lucian Murphy at 138-143, Chance O'Brien at 151-154 and Logan Wells at 159-162.

Jaime Morales Martin-Mora was fourth at 130-132.

Next up for Siuslaw is a dual meet with Sutherlin at 6 p.m. Wednesday at Glenn Butler Court.

2019-2020 SIUSLAW SCHEDULE
Wednesday, Jan. 8 — Gold Beach, Sutherlin at Siuslaw, 5 p.m.
Saturday, Jan. 11 — at Sutherlin Invitational
Saturday, Jan. 18 — Nick Lutz Invitational, Siuslaw
Friday, Jan. 24 — at Sky-Em Duals, Marshfield
Saturday, Jan. 25 — at Bay City Duals, Marshfield
Friday-Saturday, Jan. 31-Feb. 1 — at Cottage Grove Invitational
Thursday, Feb. 6 — at Oregon West Conference Duals, Newport
Friday-Saturday, Feb. 7-8 — at OSAA Southern Division Girls Regional, Thurston
Thursday, Feb. 13 — Philomath at Siuslaw dual, 6 p.m.
Friday-Saturday, Feb. 21-22 — at OSAA Southern Division Boys Regional, Stayton
Friday-Saturday, Feb. 28-29 — OSAA state championships, Portland

2019-2020 SIUSLAW ROSTER
Freshmen (11)
Mason Buss
Yoskar Delamora
Cayden Gray
Carson McGinley
Lucian Murphy
Chance O'Brien
Hunter Patterson
Jonathan Rose
Wesley Scott
Ian Sissel
Logan Wells
Sophomores (8)
Arrianna Brown
John Corser
Jason Garcia
JC Gentry
Jaime Morales Martin-Mora
Hayden Muller
Bailey Overton
Evangielina Spradling
Juniors (6)
Adrianna Edwards
Ryan Jennings
Elijah LaCosse
Collin Leland
Christian Newlan
Michael Schick
Seniors (4)
Louis Gentry
Matthew Horrillo
Luis Infante-Marquez
David Spencer
Head coach: Neil Wartnik
Assistant coaches: Chris Rupp, Dusty Shingleton, Robert Forsythe, Rylan Burum, Stecher Buss, Thomas Jennings




MORE STORIES

All-depth halibut season extended a week

Central Coast gets a sixth fixed opening, July 23-25, from Port Orford to Garibaldi.

Holiday Bowl is back in business on Friday

Florence lanes will be open from 1 p.m. to 8 p.m. daily for open bowling.

You can fish for free this coming weekend

No fishing licenses or tags are required to fish, crab or clam in Oregon on Saturday and Sunday.

Siuslaw Class of 2020 misses out . . . again

Today's opening of three-decades-old Siuslaw Elementary School time capsule delayed a year.