Siuslaw junior Rylee Colton ran a personal-record time of 11 minutes, 15.84a seconds Friday to capture the 3,000-meter run at the Central Coast Invitational at Hans Petersen Field.
It was the 18th-fasted 3,000 time for a Lady Viking in school history.
Lady Vikings senior Andrea Osbon won the discus and shot put and finished third in the javelin in the seven-school field.
Osbon went 103-7 in the discus, 35-10 in the shot and 97-1 in the javelin.
Siuslaw sophomore Samuel Ulrich and senior Jaxson Jensen finished 1-2 in the boys 800.
Ulrich clocked a PR 2:03.38a and Jensen a PR 2:07.80a.
Other top Vikings finishes included:
North Bend won the boys title with 156 points, followed by Siuslaw with 129, Newport 108, Philomath 97, Bandon 64, Sutherlin 32 and Douglas 29.
Philomath won the girls title with 116.5 points, followed by Newport with 94.4, Sutherlin 91, Bandon 85.5, North Bend 85, Siuslaw 68.5 and Douglas 41.
SCHEDULE
Tuesday, April 27 — Sky-Em League JV Meet, Cottage Grove
Friday, April 30 — Sky-Em League Showcase, Hans Petersen Field, 4 p.m.
Friday, May 7 — Wally Ciochetti Invitational. Cottage Grove, 2 p.m., 11 a.m.
Friday-Saturday, May 14-15 — Sky-Em League Championships, Hans Petersen Field, 11 a.m.
May 17-23 — State championships, Siuslaw or Stayton
ROSTER
Boys
Freshmen
Samuel Castle
Owen Garneau
Dylan Jensen
Brayden Linton
Talin Loomis
Hunter Pimlott
Talan Ross
David Sassone
Landon Severy
Cort Waggoner
Sophomores
Jacob Blankenship
Ben Bomberger
Alex Goss
Kyle Hughes
Carson McGinley
Lucian Murphy
Hunter Petterson
Jonathan Rose
Samuel Ulrich
Juniors
Rhys Fleming
Dante Gali
JC Gentry
Avery Hart
Joshua Heckathorn
Chad Hughes
Camp Lacouture
Daniel Paasch
Joseph Slaughter
James Smith
Seniors
Ryan Jennings
Jaxson Jensen
Skyler Loomis
Liam McClellan
Christian Newlan
Girls
Freshmen
Madison Carnahan
Makayla Freeman
Corduroy Holbrook
Jane Lacouture
Daelyn McGee
Mya Smith
Sophomores
Zoe Alberty
Jasmine Bledsoe
Juniors
Arrianna Brown
Rylee Colton
Seniors
Brea Blankenship
Gracie Freudenthal
Molly McGinley
Andrea Osbon