Five schools sign up for Siuslaw Icebreaker


Siuslaw coach Chris Johnson

Five schools are confirmed for the Siuslaw Icebreaker that kicks off the 2019 Vikings track and field season Thursday, March 21, at Hans Petersen Field.

Field events start at 3:30 p.m., track events at 4 p.m.

Siuslaw is the only Class 4A school in the field. Also entered are 1A Mapleton, 2A Coquille, 3A Douglas and 5A North Bend.

The Vikings feature two returning state champions in juniors Hannah Rannow and Ryan Rendon-Padilla.

Rannow won the 4A girls 800 meters in a personal-record 2 minutes, 18.54a seconds.

Rendon-Padilla won the 4A javelin with a PR 181 feet, 7 inches.

Siuslaw's other featured home meet is the Central Coast Invitational, Friday, April 19.

The Vikings also will compete in the Marist Track Classic (Eugene) on April 6, the Prefontaine Rotary Invitational (Coos Bay) on April 13 and the Wally Ciochetti Invitational in Cottage Grove on May 3.

The Sky-Em League district championships are Friday and Saturday, May 10-11, at Marist High School.

The state championships are Friday and Saturday, May 17-18, at Mt. Hood Community College in Gresham.

Returning boys who qualified for state in 2018: Brendon Jensen (1,500; 3,000), Ryan Jennings (300 hurdles), Ryan Rendon-Padilla (javelin).

Returning girls who qualified for state in 2018: Hannah Rannow (800; 1,500; 4x400 relay), Brea Blankenship (1,500; 4x400 relay), Anne Wartnik (1,500), Gracie Freudenthal (100 hurdles; 300 hurdles; 4x400 relays), Madison Reynolds (shot put), Andrea Osbon (shot put; discus), Naomi Shoji (4x400 relay).

Head coach is Chris Johnson.

Assistant coaches for the boys are Clint Tatum, Dick Richmond, Max Perry, Sean Campbell and Steven Moser.

Assistant coaches for the girls are Anna Moser and Sara Truax.

VIKINGS SCHEDULE
Monday, Feb. 25 — First practice.
Thursday, March 21 — Siuslaw Icebreaker, Hans Petersen Field.
Tuesday, April 2 — Sky-Em League JV meet, Junction City.
Saturday, April 6 — Marist Track Classic, Eugene.
Tuesday, April 9 — Sky-Em League JV meet, Hans Petersen Field.
Saturday, April 13 — Prefontaine Rotary Invitational, Marshfield (Coos Bay).
Wednesday, April 17 — Sky-Em League JV meet, Marist.
Friday, April 19 — Central Coast Invitational, Hans Petersen Field.
Tuesday, April 23 — Sky-Em League JV meet, Elmira.
Saturday, April 27 — 55th Centennial Invitational, Gresham.
Tuesday, April 30 — Sky-Em League Varsity, Marshfield (Coos Bay).
Friday, May 3 — Wally Ciochetti Invitational, Cottage Grove.
Friday-Saturday, May 10-11 — Sky-Em District Championships, Marist High School, Eugene.
Friday-Saturday, May 17-18 — OSAA Class 4A state championships, Mt. Hood Community College, Gresham.

Boys roster, as posted on Athletic.net as of 2/26/2019
Athlete, event(s), (personal records)
Freshmen (16)
Elijah Dobson
Rhys Fleming
Hector Garcia
JC Gentry
Avery Hart
Joshua Heckathorn
Chad Hughes
Jaxson Jensen
Camp Lacouture
Kayden Lane
Aedan Lawrence
Dominick Lloyd
Jason Rawlins
Joseph Slaughter
James Smith
Braydon Thornton
Sophomores (6)
Hayden Burns, high jump (4-10)
Louis Gentry, 3,000 (12:45.0, in last fall's Run for the Brownies)
Ryan Jennings, 100 (12.76a), 400 (57.22a), 300 hurdles (44.46a), 4x400 relay
Skyler Loomis, 100 (13.68a), 300 hurdles (47.45a), javelin (146-4), pole vault (8-0), 4x400 relay
Liam McClellan, discus (95-8), javelin (114-4)
Christian Newlan
Juniors (7)
Matthew Horrillo, shot put (39-2), discus (84-9)
Jonah Jarman, 1,500 (4:37.38a), 3,000 (9:52.68a), 4x400 relay, defending Siuslaw Icebreaker 1,500 champion (4:42.98a)
Brendon Jensen, 800 (2:21.6h), 1,500 (4:23.18a), 3,000 (9:28.38a), long jump (17-3), 4x400 relay; Far West League champion at 1,500 and 3,000 meters
Kiger Johnson, 800 (2:05.42a), 1,500 (4:33.73a), 3,000 (9:51.8h), long jump (17-2), 4x400 relay
Isaiah Jones, 100 (12.15a), 200 (25.41a), long jump (16-1.5)
Jared Northrop, 1,500 (4:59.02a), 3,000 (10:20.1h), 4x400 relay
Ryan Rendon-Padilla, discus (121-5), javelin (181-7.5), Far West League and OSAA 4A champion
Seniors (4)
Eli Burnem, 100 (14.5), 800 (2:38.07a), 1,500 (5:16.16a), 3,000 (11:33.67a)
Ethan Hack, 1,500 (5:24.66a), 3,000 (12:31.47a)
Riley Jennings, discus (68-1)
Robert Mans, 800 (2:12.20a), 1,500 (4:54.79a), 3,000 (10:54.44a)

Girls roster, as posted on Athletic.net as of 2/26/2019
Athlete, event(s), (personal records)
Freshmen (9)
Arrianna Brown
Brooklyn Cahoon

Rylee Colton
Maisie Jones
Gracie Perkins
Laney Rodriguez
Kendall Senn
Julia Shoji
Willie Zhen
Sophomores (3)
Brea Blankenship, 800 (2:25.10a), 1,500 (5:10.04a), 3,000 (11:39.93a), javelin (67-6), 4x400 relay, Far West League champion at 1,500 meters in 2018
Gracie Freudenthal, 200 (27.18a), 400 (1:07.32a), 100 hurdles (15.63a), 300 hurdles, (46.83a), Far West League champion in 100 and 300 hurdles in 2018, fifth at state in 300 hurdles, 4x400 relay
Andrea Osbon, shot put (37-4.25), discus (104-11), javelin (98-9), Far West League champion in shot put and discus in 2018
Juniors (4)
Bryn Clement, 400 (1:11:31a), long jump (13-6.5),
Chloe Madden, 800 (2:48.50a), 1,500 (5:35.23a), 3,000 (11:43.14a)
Hannah Rannow, 800 (2:18.54a), 1,500 (4:53.98a), 3,000 (10:29.29a), 4x400 relay, Far West League champion at 800 and 1,500 in 2018, state champion at 800, fifth in state at 3,000
Anne Wartnik, 800 (2.37.10a), 1,500 (5:10.34a), 3,000 (11:35.74a), 4x400 relay, second in 1,500 and third in 3,000 in 2018 Far West League championships
Seniors (8)
Angela Bartlett, 400 (1:19.69a), javelin (69-11), 4x400 relay
Hailee Edgerly, shot put (27-5), discus (89-1), javelin (56-7)
Davina Galli, 100 hurdles (18.96a), 300 hurdles (54.89a), pole vault (7-0)
Madison Reynolds, shot put (36-0.5), discus (90-5), second place in shot put in Far West League in 2018
Alyssa Richards, 1,500 (6:48.0), 3,000 (14:44.1h), javelin (81-11), high jump (4-2), long jump (9-6), 4x400 relay (Note: Marks are from freshman year at Mapleton, 2016)
Naomi Shoji, 400 (1:09.49a), 800 (2:38.12a), 1,500 (5:55.88a), 4x400 relay
Alexis Smith
Makenzie York




MORE STORIES

Trent Reavis third in both shot put, discus

Siuslaw graduate also has a personal best in the hammer at Northwest Athletic Conference championships.

Vikings salute letterwinners, all-league picks

INCLUDED: Siuslaw's tentative 21-game schedule for the 2020 season.

Conlee, Soran stepping down from SABC

Siuslaw Athletic Booster Club will need to fill several positions for 2019-20 school year.

Vikings fan? Here are 3 great events for you

Booster club meeting, auction-dinner planning committee meeting and benefit car wash all on the docket...