Siuslaw seniors Braydon Thornton and Camp Lacouture have been named offensive and defensive players of the year in for Class 3A football.
Thornton and Lacouture were joined on the all-state first team by senior teammates Henry Rankin and Avery Hart.
Seniors Rhys Fleming, Isaac Garza and Beau Erickson and junior Ian Sissel also earned all-state recognition.
Thornton was offensive player of the year, Lacouture defensive player of the year for the state-champion Vikings.
Thornton was first team at wide receiver and kick returner and second team at defensive back.
Lacouture was first team at running back and linebacker and third team at placekicker.
Hart was first team on the defensive line and second team on the offensive line.
Rankin was first team on the offensive line.
Fleming was second team on offense at tight end-flex and second team on the defensive line.
Garza was second team defensive back.
Erickson was third team quarterback.
Sissel was third team tight-end flex.
2021 OREGON CLASS 3A COACHES'
ALL-STATE FOOTBALL TEAM
Quarterback
First Team
Jace Johnson, South Umpqua
Second Team
Colton Campbell, La Pine
Third Team
Beau Erickson, Siuslaw
Honorable Mention
Hordie Bodden Bodden, Warrenton
Kenney Tripp, Rainier
Keith Reed, Cascade Christian
Tanner Steele, Vale
Running back
First Team
Camp Lacouture, Siuslaw
Stone Ware, Rainier
Nathan Kimball, Vale
Second Team
Nate Arce, Dayton
Gabriel Ward, Junction City
Caj Simmons, South Umpqua
Thomas Mentes, Sutherlin
Third Team
Jacob Preston, Yamhill Carlton
Glen Lief Ross, Corbett
Honorable Mention
Triston Wallace, Cascade Christian
Adrian Boysha, La Pine
Peter McBride, Vale
David Griffith, Philomath
Wide receiver
First Team
Braydon Thornton, Siuslaw
John Wolfe, Vale
Kade Johnson, South Umpqua
Second Team
Ethan Caldwell, Warrenton
Andrew Christensen, South Umpqua
Jackson Risinger, Santiam Christian
Third Team
Brody Sample, Cascade Christian
Haakon Hanson, La Pine
Eli Aldred, Vale
Honorable Mention
Josh Earls, Warrenton
Dawson Little, Warrenton
Orin Stipe, Nyssa
Tight end/flex
First Team
Austin Waits, Cascade Christian
Dawson Cook, La Pine
Second Team
Rhys Fleming, Siuslaw
Logan Chapman, Rainier
Third Team
Ian Sissel, Siuslaw
Owen Crane, Vale
Honorable Mention
Erik Potter, Yamhill Carlton
Ryan Bates, Dayton
Sergio Alba, Amity
TJ Flowers, St. Mary's
Waylon McKnight, Sutherlin
Offensive Line
First Team
Otto Fox, Rainier
Henry Rankin, Siuslaw
Stephen Machin, La Pine
William Tolman, Vale
Second Team
Avery Hart, Siuslaw
Teagan DeForest, La Pine
David Bowlin, Dayton
Bryson Cannon, Cascade Christian
Brayden Reedy, South Umpqua
Third Team
Jackson Schaffeld, Vale
Liam Benade, Cascade Christian
Ethan Hedgecock, Dayton
Kyle Rice, Amity
Hayden Murphy, Rainier
Honorable Mention
Ronnie Norton, Vale
Joseph Choi, Philomath
Colby Biddix, Rainier
Wyatt Hurley, Yamhill Carlton
Center
First Team
Hunter Barber, Amity
Second Team
Bobby Clark, Rainier
Third Team
Trent Olsen, Sutherlin
Honorable Mention
Luke Bellamy, Santiam Christian
Gavin Villines, Nyssa
Defensive Line
First Team
Avery Hart, Siuslaw
Stephen Machin, La Pine
Tanner Dobeck, South Umpqua
Morgan Gallagher, Dayton
Peter McBride, Vale
Second Team
Rhys Fleming, Siuslaw
Teagan DeForest, La Pine
Otto Fox, Rainier
Hayden Murphy, Rainier
Bryson Cannon, Cascade Christian
Third Team
Brayden Reedy, South Umpqua
Bryson Cannon, Cascade Christian
Will Friend, Vale
Josh Ellis, Rainier
Hunter Barber, Amity
Joseph Choi, Philomath
Honorable Mention
Josh Smith, Warrenton
Mathew Moses, Cascade Christian
Gavin Villines, Nyssa
Howie Rushton, Nyssa
Linebacker
First Team
Camp Lacouture, Siuslaw
Stone Ware, Rainier
Caj Simmons, South Umpqua
Jackson Schaffeld, Vale
Second Team
Kade Johnson, South Umpqua
Dylan Phipps, Dayton
Isaac Lattin, Philomath
Owen Crane, Vale
Third Team
Heston Bain, Santiam Christian
Gabe Ward, Junction City
Glen Lief Ross, Corbett
Dawson Cook, La Pine
Cole Shields, Cascade Christian
Honorable Mention
Austin Stout, Rainier
Reagan Clark, Amity
Charlie Estrada, Dayton
Justin Jenks, South Umpqua
Hunter Kemper, Burns
Oren Stipe, Nyssa
Defensive Back
First Team
Kenney Trip, Rainier
John Wolfe, Vale
Jackson Risinger, Santiam Christian
Isaac Real, South Umpqua
Second Team
Isaac Garza, Siuslaw
Braydon Thornton, Siuslaw
Tanner Steele, Vale
Hordie Bodden Bodden, Warrenton
Third Team
Andrew Christensen, South Umpqua
Tyler Almasy, Cascade Christian
Logan Grove, Amity
Boston Hodges, Dayton
Honorable Mention
Josh Earls, Warrenton
Jayce Womack, Rainier
Justin deSmet, Dayton
Mike Brown, La Pine
Dalhton Proffitt, Burns
Kicker
First Team
Juri Moros, South Umpqua
Second Team
JT Knobloch, Cascade Christian
Third Team
Camp Lacouture, Siuslaw
Honorable Mention
Oren Stipe, Nyssa
Punter
First Team
JT Knobloch, Cascade Christian
Second Team
Dylan Hankey, La Pine
Third Team
Adam White, Burns
Returner
First Team
Braydon Thornton, Siuslaw
John Wolfe, Vale
Second Team
TJ Flowers St. Mary's
OFFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Braydon Thornton, Siuslaw
DEFENSIVE PLAYER OF THE YEAR
Camp Lacouture, Siuslaw
OFFENSIVE LINEMAN OF THE YEAR
Otto Fox, Rainier
OFFENSIVE LINEMAN OF THE YEAR
Tanner Dobeck, South Umpqua
COACH OF THE YEAR
Steve Stebbins, South Umpqua